پلات پنجم: Quest

ساسان سلوتی
14:57، 1400/02/09
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

پلات پنجم: Quest

در این جا یادی از داستان "80 روز دور دنیا" می‌کنیم و داستان‌های مشابه. ساسان توضیح داده چه چیزی از این داستان‌ها مخاطب را مسحور خودش می‌کند و چطور می‌توانیم این کار را برای Storytelling کسب و کار خودمان انجام دهیم. 


کارتن دور دنیا در 80 روز را یادتان هست؟ همانی که آقای ویلی فاگ همراه با پیشخدمتش سودای فتح دنیا در 80 روز را داشت؟ در این مطلب می‌خواهیم در مورد پلات این نوع داستان‌ها یعنی پلات Quest صحبت کنیم. پلاتی که همه عاشق شنیدن آن هستند. در ادامه همراه ما در منتوریکس باشید تا ببینیم این پلات چیست و چطور می‌توانیم در داستان سرایی از آن استفاده کنیم.

پلات چیست؟

همانطور که در مجموعه مقالات پلات چند باری به این سوال پاسخ دادیم، باید بگوییم پلات طرح داستانی و به اصطلاح پیرنگ داستان است. یعنی چه؟ یعنی مجموعه‌ای از اتفاقات به هم مرتبط که شاکله‌ی اصلی داستان را می‌سازند. پلات‌ها الگوهای ثابتی که دارند که در اکثر داستان‌های جهان یکی یا چند تا از آن‌ها را می‌توان پیدا کرد. پیش از این 4 پلات داستانی را به شما معرفی کردیم:

پلات Origin
پلات Rebirth
پلات Rag to Rich
پلات Overcoming a Monster
در ادامه این مطلب به سراغ پنجمین پلات محبوب یعنی پلات quest یا طلب رفته‌ایم. پلات طلب چیست؟

پلات Quuest

پلات Quest یا طلب، یعنی یک نفری یک خواسته‌ای را با تمام وجودش می‌خواهد و آن را دنبال می‌کند. در مسیر رسیدن به این خواسته معمولا چالش‌ها و اتفاقات زیادی را از سر می‌گذراند. و با کلی اتفاق و چالش مواجه می‌شود. در بسیاری از مواقع این پلات با سفری همراه است مانند داستان آقای ویلی فاگ.

در واقع در این پلات، خواسته آنقدر برای فرد اهمیت دارد که حاضر است هر چه دارد بدهد تا به آن خواسته برسد. مهم نیست این خواسته چه باشد: سفر به دور دنیا در 80 روز یا انتقام خون خانواده توسط دختری به نام آریا استارک در سریال محبوب Game of thrones.
در این پلات نقاط بحرانی وجود دارد که قهرمان قصه را تا مرز ناامیدی و شکست می‌برد، اما آن چیزی که باعث ادامه‌ی راهش می‌شود ایمان به پیروزی است. در واقع شخصیت‌های پلات Quest هیچ زمانی در برابر شکست سر تسلیم فرود نمی‌آورند و احتمالا همین موضوع است که موجب همذات‌پنداری ما با قهرمان قصه می‌شود. علاوه بر همذات پنداری، این ویژگی قهرمانان پلات Quest برای ما الهام‌بخش است و دوست داریم ما هم چنین ویژگی‌ای را داشته باشیم.

به دنبال ارتقای شغلی هستید؟ همین حالا در دوره دیجیتال مارکتینگ منتوریکس شرکت کن تا به تمام اصول دیجیتال مارکتینگ مسلط شوید.

همه‌ی ما دوست داریم مثل توماس ادیسون یا جک ما- مدیر عامل علی بابا- (Jack Ma) در جاهایی که نباید، تسلیم نشویم. همه‌ی ما دوست داریم انتهای آن تسلیم نشدن برسید به اختراع برق یا مدیرعامل شدن بزرگ‌ترین استارتاپ‌های دنیا. این ما هستیم که خودمان را در آیینه‌ی قهرمان داستان‌هایی با پلات Quest می‌بینیم و انرژی‌ای صد چندان برای ادامه‌ی ناملایمات زندگی‌مان به دست می‌آوریم.

جمع‌بندی

این مقاله پنجمین و آخرین مقاله از مجموعه مقالات داستان‌سرایی و پلات‌ها بود. در این مطلب متوجه شدیم پلات Quest چیست و چطور می‌توان از آن در داستان سرایی کمک گرفت. کمی به این پلات فکر کنید، شما نمونه‌ی این پلات را در چه داستان، انیمیشن یا فیلمی دیده‌اید؟

مهربانی کنید و نظر یا سوال‌تان را بنویسید
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف
نظرت رو برام بنویس!